Afiliados • Members • Medlemmar • Sócios • Tagok • メンバー • Medlemmer • Üyeler • Membri • Medlemmer • Leden • Članovi • Члени • Μέλη • Члены • 회원사 • Jäsenet • Členovia • Членове • Anëtarë • Členové • Mitglieder
Intalnire cu Manuela Furdui, FiNEXPERT Consulting

Cine sunteti ?
În primul rând sunt mamă și soție. Am doi copii minunați, care îmi umplu viața de bucurie în fiecare zi. Îmi place foarte mult să călătoresc, să descopăr locuri și oameni noi.
În cei peste 20 de ani de carieră am format oameni, profesioniști în domeniul lor de activitate, care au crescut și care, în prezent, îmi sunt parteneri. Odată cu fondarea FiNEXPERT simt că toată viața mea a luat altă direcție. Fac ceea ce mi-a plăcut întotdeauna: lucrez cu oameni și cu cifre. Sunt fericită să spun că, după 14 ani de când am înființat compania, mă pot baza pe o echipă de peste 100 de oameni împreună cu care oferim consultanță pentru 500 de clienți.
De ce este România atrăgătoare pentru investitori?
România a fost și continuă să fie o țară atractivă pentru investitori. Aici poți dezvolta idei care în altă parte deja există, e încă loc pentru nou. Sunt capitole la care am rămas în urmă comparativ cu alte țări din estul Europei, precum infrastructura, dar compensăm mult la calitatea resurselor umane și un regim fiscal avantajos. În plus, din 2007, statul român oferă constant sprijin companiilor care vor sa investească în România prin intermediul ajutoarelor de stat pentru proiectele care au un impact semnificativ în economie.
Care este tendinţa actuală a sectorului în care activaţi?
Sectorul nostru de activitate a intrat de ceva timp într-un proces de maturizare, de specializare și de consolidare. Cerințele, din ce în ce mai sofisticate ale clienților, au făcut ca ofertele din piață să se « cearnă», rămânând de referință, în final, doar societățile care livrează servicii de calitate. Consider că tendința de consolidare a companiilor mici și medii va continua și în anii următori. Pentru noi asta este o tendință care ne favorizează pentru că ne permite să evoluăm constant atât calitativ, cât și ca echipă.
Câteva cuvinte pentru CCIFER
Apreciem colaborarea foarte bună cu voi și tot suportul pe care îl oferiți membrilor. Sunteți o echipă minunată, dinamică, implicată, care prin activitatea sa contribuie semnificativ la dezvoltarea mediului de afaceri din România. Vă mulțumesc în numele întregii echipe FiNEXPERT pentru cei 12 ani de colaborare. Sper ca și în următorii ani să avem un parteneriat la fel de productiv.